Skintos gėlės: priežastys, kodėl jos greitai vysta


Ko gero viena gražiausių ir universaliausių dovanų bet kokia proga yra gėlės. Kas gi nesidžiaugia jų gavęs? Tačiau kartais nutinka, kad ką tik gauta puokštė kitą dieną jau ima vysti. Taigi, ką daryti, kad gautos gėlės žydėtų kuo ilgiau?

Kodėl kartais pirktos gėlės nuvysta jau kitą dieną?

Neskubėkite burnoti ar kaltinti gėlininko, jei neseniai pirktos gėlės nuvyto. Yra daugybė priežasčių, kodėl žiedai ima birti, o lapai leipti. Ką tik nuskintos gėlės staiga netenka joms reikalingų medžiagų šaltinių bei kitų sąlygų, kurios buvo užtikrintos joms augant. Todėl svarbu pasirūpinti, jog vandenyje būtų gausu mineralinių medžiagų, o aplinkos temperatūra ir drėgmė – tinkama augalui. Jei viso to trūksta, deja, gėlės ima greičiau vysti.

Ką daryti, kad pirktos skintos gėlės žydėtų ir džiugintų ilgiau?

Stovinčiame vandenyje ilgainiui ima daugintis bakterijos, dėl kurių gėlės greičiau vysta. Bakterijų išvengti galima net keliais būdais. Pirmiausia, prieš merkiant gėles, vazą reikėtų dezinfekuoti. Tam puikiai tiks indų ploviklis, specialūs vazų plovikliai ar net 2–3 lašai Ace valiklio. Į kruopščiai išplautą vazą geriausia pilti nusistovėjusį vandentiekio ar distiliuotą kambario temperatūros vandenį. Be to, gėlių kotelius reikėtų pjauti įstrižai, tokiu būdu stiebelio galas visas nesirems į vazos dugną ir į jį pateks daugiau vandens.Gėlės merkiamos iki pusės kotų. Tik pūkuotus kotus turinčioms gėlėms (pvz. gerberoms) vandens reikia mažiau, kad vos apsemtų kotų galiukus. Dėl šios priežasties reikia nuolat stebėti, kad gėlėms netrūktų vandens bei nepamiršti jo keisti. Iš pradžių indą su gėlėm geriausia pastatyti tamsiame vėsiame kambaryje, kad jos prisigertų vandens.
Galimos net kelios gudrybės, kaip paruošti vandenį, kad jame pamerktos gėlės žydėtų kuo ilgiau. Viena seniausių bei populiariausių – aspirino tirpalas! Vienam litrui vandens ištirpinama pusė tabletės aspirino. Keičiant tokį vandenį kas kelias dienas, gėlės džiugins kur kas ilgiau. Taip pat į vandenį galima įlašinti ketvirtadalį arbatinio šaukštelio baliklio, jis apsaugos nuo bakterijų dauginimosi. Panašiai veikia ir kelių lašų bei šaukštelio cukraus tirpalas. Nuo šios problemos gali apsaugoti ir varis. Jis sukuria rūgštinę terpę, kuri nėra palanki bakterijoms plisti. Į vandenį tiesiog įmetamas nedidelis varinis daiktas ir įberiamas šaukštelis cukraus. Jei gėlės visgi ima greitai vysti, reikėtų išimti jas iš vandens, patrumpinti kotelius ir trumpam pamerkti į karštą (ne verdantį) vandenį arba į kelių lašų amoniako tirpalą. Gėlių žydėjimą ilgina anglies dvideginis bei cukrus. Todėl į litrą vandens galima įpilti ir ketvirtadalį puodelio gazuoto gėrimo. Parduotuvėse galima įsigyti ir specialaus preparato. Be to, gėlių žiedus nuo suglebimo gali apsaugoti plaukų lakas. Juo 30 centimetrų atstumu apipurškiami žiedai bei lapai.

Ar tiesa, kad negalima merkti skirtingų rūšių gėlių į vieną vazą?

Deja, ne visas skirtingų rūšių gėlės galima merkti į vieną vazą. Narcizai, rožės, pakalnutės, vilkdalgiai, gvazdikai greitina kitų gėlių vytimą. Todėl jos turėtų būti merkiamos atskirai. Pelargonijos arba tujos šakelė, priešingai, lėtina kitų gėlių vytimą. Prireikus galima skirtingų rūšių gėles merkti kartu, prieš tai bent kelioms valandoms pamerkus atskirai. Gavus gėlių puokštę, reikėtų pašalinti kaspinėlius bei vyniojamąjį popierių, patrumpinti kotelius ir pamerkti ją į paruoštą vandenį.

Kurios skintos gėlės yra mažiausiai gyvybingos ir kurios ilgiausiai išsilaikančios? 

Tinkamai prižiūrimos gėlės gali žydėti itin ilgai. Pavyzdžiui, skirtingų rūšių rožes galima laikyti net iki trijų savaičių: „Konfetti“ – iki 19 dienų, „Raphaela“ iki 16–18 dienų, „Eldorado“ ir „Vendela“ – 16 dienų. Alyvų, jazminų, rododendrų bei azalijų stiebų galiukus geriausia įskelti ar sutraiškyti, tuomet jie lengviau sutrauks vandenį bei ilgiau žydės. Hortenzijų stiebo galiukus patartina neilgai palaikyti virš žvakės liepsnos. Tuomet išdžiūsta jose esantis skystis, trukdantis sugerti vandenį. Be to, gėlės žydi ilgiau, jei pašalinamos dulkinės ir nuolat trumpinami kotai – kuo trumpesnis kotas, tuo ilgiau žydi žiedas.
Žinių gausa

Nori išmokti kalbą ir atrasti kitą pasaulį?

Mokykis įdomiuose, įtraukiančiuose, dinamiškuose kalbos kursuose su patyrusiais ir savo darbą mylinčiais lektoriais! Pasirink sau tinkamą laiką, grupę ar lektorių ir registruokis jau dabar. Taip paprasta tobulėti!

Kilo klausimų?

Parašykite mums!
Užpildykite žemiau esančią formą